Miura

Yaygın Karşılaşılan Buhar Kazanı Sorunları

buhar-kazanları

Buhar kazanları, Sanayi Devrimi’nden günümüze kadar buhar üretmek ve bu buhardan basınç ile ısı elde etmek için kullanılmaktadır. Zaman içerisinde kazan teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak daha işlevsel özelliklere sahip pek çok kazan modeli ortaya çıkmıştır. Buhar kazanlarının giderek daha modern hale gelmesi; kazanların kullanım ömürlerinin uzamasına ve yaygın sorunlarla daha az karşılaşılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak her ne kadar gelişmiş olursa olsun, teknik aletlerin doğası gereği zaman zaman arızaların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Buhar kazanı sorunları genellikle belli başlı niteliktedir. Sorunun büyümeden çözülebilmesi ve işlerin aksamaması için erken teşhis büyük öneme sahiptir. Kazan sorunlarının kolayca çözülebilmesi için, sorunun kaynağının iyi tespit edilmesi gerekmektedir. 

Basınç Eksikliği

Buhar kazanı sorunları arasında en sık görülen arızalardan biri basınç eksikliğidir. Buhar kazanlarında basıncın eksik olması, kazanın patlamasına varabilecek çeşitli arızaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Basınç eksikliğine yol açan pek çok sorunun varlığından söz etmek mümkündür. Kazanların üzerinde genellikle basınç düzeyinin takip edilmesini sağlayan bir gösterge yer almaktadır. Yeni nesil kazanlarda basıncın belirli bir düzeyin altına düşmemesi için yerleştirilmiş olan çeşitli sensorlar ve alarm sistemleri de bulunmaktadır. Bu sensorlar, basınç eksikliği yaşanması durumunda alarm vererek sorundan haberdar olunasını sağlamaktadır. Bu noktada basıncın normal düzeye çıkartılması için gerekli müdahalelerin yapılması gerekmektedir. 

buhar-kazanı-sorunları

Besi Suyu

Buhar kazanlarının buhar, basınç ya da ısı üretebilmeleri için besi suyuna gereksinim duyulmaktadır. Kazanlarda sürekli olarak yaşanan su eksilmesi, bir sorun değil; kazanın doğal işleyişinin bir gereğidir. Ancak besleme sisteminde meydana gelen bazı hatalar, kazanın susuz kalmasına neden olabilmektedir. Kazan içerisinde su seviyesinin normalin altına düşmesi ya da suyun tamamen bitmesi de ölümcül iş kazalarının yaşanmasına neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden de besi suyu miktarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve normalin altına düşmesinin engellenmesi gerekmektedir. Yeni nesil modüler kazanlar bu noktada da çeşitli uyarıcı sistemlere sahiptir. Geleneksel kazanlarda ise bu işlemin sürekli bir kişi tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Buhar kazanı sorunları arasında besi suyu eksikliği, en çok dikkate alınması gerekenlerden biridir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazan Besleme Suyu Nedir ve Neden Önemlidir

Su Sızıntısı

Su sızıntıları hem kazandan hem de tesisattan meydana gelebilmektedir. Su sızıntısı yaşanması durumunda daha önce bahsedilen kazan besi suyu eksikliği sorunu ortaya çıkmaktadır. Normal işleyiş içerisinde besi suyunun azalma süresi ile sızıntı yaşanması durumunda besi suyunun azalma süresi büyük farklılık göstermektedir. Bu da daha önce bahsedilen tehlikenin, daha erken ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Besi suyunun normalden hızlı eksildiği durumlarda su sızıntısından şüphe edilmeli ve tesisat iyice taranarak sızıntı kaynağı bulunmalıdır. 

Buhar Kazanı Sorunları İçin Düzenli Bakım

Buhar kazanı modellerinde arıza yaşanmaması için kazan bakımlarının düzenli olarak yapılması büyük öneme sahiptir. Tüm teknik cihazlarda olduğu gibi, buhar kazanlarında da zaman içerisinde bakım gereksinimi ortaya çıkabilmektedir. Bakımları düzenli yapılan kazanlarda arıza yaşanma riski oldukça düşüktür. Zira bakımlar, meydana gelmesi muhtemel sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Kazan bakımlarının düzenli yapılması ile aynı zamanda işlerin kesintiye uğrama ihtimali de ortadan kaldırılmaktadır. Arıza yapan kazanlar, belirli bir süre işlevlerini yerine getirememekte, arıza giderme süreci bazen uzayabilmektedir. Bu da buhar üretiminin kesintiye uğraması anlamına gelmektedir. Buhar kazanlarının bakımlarının uzman kişiler tarafından yapılması da son derece önemlidir. Bilinçsiz kişilerin yapacağı bakımlar ya da kazana yapacağı müdahaleler, buhar kazanlarında farklı sorunların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. 

Miura buhar kazanları, yüksek performansı ve güvenilirliği ile endüstriyel işletmeler için vazgeçilmez bir seçenek haline gelmiştir. Bu kazanlar, üstün teknolojileri ve uzman mühendislikleri sayesinde, enerji tasarrufu sağlar ve çevre dostudur.

Bununla birlikte, her ne kadar güçlü ve dayanıklı olsalar da, bazen buhar kazanlarıyla karşılaşabileceğiniz sorunlar kaçınılmaz olabilir. Fakat endişelenmeyin, Miura’nın uzman ekibi her zaman yanınızda ve herhangi bir sorunu çözmek için hazır.

Miura’nın ürün yelpazesinde, her işletmenin ihtiyaçlarına uygun çeşitli buhar kazanları bulunmaktadır. Buhar Kazanları ürünlerimizi inceleyerek, işletmeniz için en uygun kazanı seçebilir ve uzman ekibimizle iletişime geçerek, kazanınızla ilgili her türlü sorunu çözebilirsiniz.

Unutmayın, Miura buhar kazanlarıyla endüstriyel işletmenizde, yüksek performanslı ve çevre dostu bir enerji kaynağına sahip olabilirsiniz. Hemen bizimle iletişime geçin ve ürünlerimizi inceleyin!”

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler