Miura

Ticari Buhar Kazanı Verimliliği İpuçları

buhar-kazanı-bakımı

Sanayi Devrimi’nde seri üretimin temellerinin atılmasına neden olan buhar kazanları, günümüzde de endüstriyel alanlarda yaygın bir kullanıma sahip. Sahip olduğu avantajlar ve sağladığı yararlar, buhar kazanlarının bu kadar yıl sonra bile tercih edilmesinin ana nedenlerinden. Zaman içerisinde kazan teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte daha modern kazanların ortaya çıkması, buhar kazanlarına duyulan talebin artmasının da esas nedeni olarak kabule edilebilir. Günümüzde ticari buhar kazanı üretimi yapan çok sayıda firmanın olduğundan söz etmek mümkün. Ancak kazan seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Verimlilik, bu hususların en önemlisi. Özellikle enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde tükenmesi ve birim enerji maliyetlerinin artması, verimliliğe duyulan gereksinimin daha da artmasına neden oluyor. 

Ticari buhar kazanı cihazlarında verimliliğin sağlanabilmesi için alınabilecek bazı tedbirlerden söz edilebilir:

  • Eksik Yanmanın Önlenmesi: Kazanların içerisinde yer alan yakıtın çeşitli nedenlerden dolayı tam yanmadan atılması, enerji kaybına yol açar. Bu durumun nedeninin tespit edilmesi ve engellenmesi ile enerji verimliliği sağlanır. 
  • Hava-Yakıt Dengesi: Kazanlardaki yakıtın yanabilmesi için yakıt ve hava dengesinin iyi sağlanması gerekir. Bu hassas hesaplamalar gerektiren durumlar arasında yer alır. Dengenin sağlanması, yakıtın en verimli şekilde yanmasına yardımcı olur.
  • Yakıt Seçimi: Buhar kazanlarında kullanılan pek çok yakıt türü var. Bu yakıtların her birinin karbon ve oksijen miktarının fazla olması, yanma sonucunda ortaya çıkan ısıl değerin de farklı olmasını sağlar. Kazana en uygun yakıtı seçerek verimlilik üst düzeye çıkarılabilir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Endüstri İçin En Verimli Buhar Kazanı Nasıl Seçilir

Önleyici Bakım

Buhar kazanlarında ve diğer teknik cihazlarda bakım – onarım işlemleri genellikle arıza ortaya çıktıktan sonra yapılır. Oysa arızalı bir kazana bakım yapılması ve arızaların giderilmesi yüksek maliyetlerin meydana gelmesine yol açabilir. Önleyici bakım, ticari buhar kazanı cihazlarının daha düşük maliyet ile korunmasına olanak tanır. Belirli aralıklarla yapılacak önleyici bakımlar sayesinde, arızalar daha meydana gelmeden önce tespit edilerek ortadan kaldırılabilir. Üstelik önleyici bakım, zamandan da tasarruf sağlar. Bir arıza yaşanması durumunda yedek parça temini, parçanın değişimi derken birkaç gün geçebilir. Bu durum endüstriyel üretimin durmasına ve dolayısıyla işletmenin kazanç kaybı yaşamasına neden olur. Önleyici bakım ise çoğu zaman birkaç saatte tamamlanabilir ve kazanın mevcut durumu hakkında fikir verir. 

ticari-buhar-kazanı

Günlük Kazan Muayene Kontrol Listesi

Buhar kazanlarında periyodik önleyici bakımların yanı sıra günlük kontrollerin de yapılması gerekir. Teknik aletlerin durumlarının günden güne takip edilmeleri, enerji verimliliğinin kontrol altında tutulabilmesi adına alınabilecek tedbirler arasında yer alır. Bunun için bir çizelge ya da liste hazırlanması ve günlük olarak kazanın kontrol edilerek bu listeye işaretlenmesi önerilir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanı Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su Kalitesi

Ticari buhar kazanı ve diğer tüm kazanlarda verimliliğin sağlanabilmesi için su kalitesi en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilir. Kalsiyum ve magnezyum başta olmak üzere suyun içerisinde yer alan ve sertleşmeye neden olan elementler, aynı zamanda kazan verimliliğinin de düşmesine neden olur. Sert sular, zaman içerisinde kazan iç yüzeyinde kireç tabakası oluşturur. Bu tabaka ısı geçişini azaltır ve kazan içerisindeki suyun ısıtılabilmesi için daha fazla enerji tüketimini kaçınılmaz hale getirir. Aynı zamanda tesisat borularında da kireçlenme yaşanacağı için, daha fazla yakıt kullanılsa bile istenilen düzeyde ısı elde edilmesi olanaksız hale gelir. Diğer bir ifadeyle tüketilen yakıt arttıkça, elde edilen ısı azalır. Bunun için de sert olmayan suların kullanılması önerilir. Ayrıca sert sular da çeşitli yumuşatma işlemlerinden geçirilerek kullanılabilir hale getirilebilir.