Miura

Su Sertliği Ne Anlama Gelir?

kazan-kimyasalları

İnsan yaşamı için vazgeçilmez bir öneme sahip olan, içerisinde bulunan bazı maddelerin gereğinden fazla olması halinde yarardan çok zarara yol açmaktadır. Bu durumun pek çok örneği mevcuttur. Su sertliği de suyun faydalı özelliklerinden uzaklaşıp zarara neden olduğu durumlardan biridir. Su içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum miktarının gereğinden fazla olması halinde su sertleşmektedir. Bu sertlik fiziki olarak hissedilen bir sertlik değil, suyun canlı ve cansız mekanizmalara zarar verebilecek yeni özellikler kazanmasıdır. Sert suların verebileceği zararlardan bazıları şunlardır:

  • Sert su buhar kazanları başta olmak üzere çeşitli kazan türlerinde ve tesisat sistemlerinde kireçlenmeye yol açmaktadır. Kazanların ve boruların iç yüzeyinde kireç adı verilen bir tabakanın oluşmasına neden olan sert sular, zaman içerisinde işlev ve ısı kaybına yol açmaktadır. 
  • Evlerde kullanılan çamaşır ve bulaşık makinelerinde de zaman içerisinde kireçlenme ve uzun vadede tamamen kullanılamaz hale gelme gibi sorunlar meydana gelmektedir. 
  • Kazan ve makinelerin yanı sıra kıyafetler ile bulaşıklar üzerinde de sert suyun neden olduğu bazı olumsuzluklar söz konusudur. Su sertliği yüksek olan yerlerde çamaşırlar daha sert olmakta, temizlik için daha yüksek miktarda deterjan kullanılmakta ve bulaşık makinesinde ya da elde yıkanan bulaşıklarda da su lekeleri kalmaktadır.

Sert su hiçbir alanda istenilen bir durum değildir. Bu yüzden de su sertliği ile mücadele edebilmek için geliştirilmiş olan farklı ekipmanlar ve kimyasallar bulunmaktadır. 

su-sertliği

Suyun Sertlik Derecesi Nasıl Tespit Edilir?

Sert bir suya müdahale edilmek istenildiği zaman, öncelikle suyun sertlik düzeyinin ölçülmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda sert sanılan sular, yapılan ölçümlerde normal de çıkabilmektedir. Suların sertlik durumunu ölçmek için kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır. Geleneksel dönemlerde ya da tam ölçüm yapmanın mümkün olmadığı ortamlarda sabun testi ile setlik ölçümü yapılabilmektedir. Suya sertlik veren kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sabun ile çökertilmesinden sonra su köpürtülerek sertliği bulunabilmektedir. Ancak bu tavsiye edilen bir yöntem değildir. Diğer bir yöntem ise sertlik ölçüm kitleridir. Tek kullanımlık olan bu kitler, genellikle evlerde suyun sertlik düzeyini belirlemek için tercih edilmektedir. Özellikle yeni taşınılan evlerde ya da yeni yapılacak konut alanlarında suyun mevcut durumunu tespit etmek için bu tür kitlerden yararlanılmaktadır. Bu yöntemde de yüksek hassasiyetli ölçümler yapılabilmesi mümkün değildir. Bahsedilen iki yöntem de su sertliği tam anlamıyla anlaşılamamaktadır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Suyun Sertlik Derecesi Nasıl Tespit Edilir?

Su Sertliği Ölçüm Cihazı

Su sertliğinin ölçülmesi için kullanılan ve son derece yeni bir teknoloji olan su sertliği ölçüm cihazı suyun daha hassas şekilde ölçülmesini sağlamaktadır. Kolorimetrik cihaz olarak da adlandırılan bu cihazlar, tek seferlik ölçüm yerine sürekli ölçüm mantığına göre çalışmaktadır. Zira aynı kaynaktan gelen sularda bile zaman zaman farklı sertlik derecelerine şahit olunmaktadır. Sürekli ölçüm ihtiyacı genellikle endüstriyel alanlarda ortaya çıkmaktadır. Kazan ve tesisat sistemlerinin sert suyun yaratacağı tahribattan korunabilmesi için su sertliği ölçüm cihazı kullanılmaktadır. Belirlenen aralıklarla tamamen otomatik olarak ölçüm yapan ve elde ettiği sonuçları hafızasına depolayan bu cihazlar, aynı zamanda su yumuşatma kimyasallarının da ne düzeyde kullanılacağını belirlemektedir. Su sertliği ölçüm cihazlarının kullanılması için insana da gereksinim duyulmamaktadır. Otonom şekilde çalışan bu cihazlar, önceden belirlenmiş aralıklarla su ölçümü yapmaktadır. Üstelik su sertliğinin belirlenen düzeyin üzerine çıkması durumunda alarm vermekte ve böylelikle sürekli olarak kayıt sonuçlarının takip edilmesi zorunluluğunu da ortadan kaldırmaktadır. Son olarak da bu cihazların arıza esnasında da uyarı verdiğinden söz etmek gerekmektedir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazan Temizleme Kimyasalları Neden Önemli