Miura

Su Yumuşatma Cihazı Nasıl Çalışır?

kalorimetrik-cihaz

Normalden daha fazla kalsiyum ve magnezyum içeren sular, sert su olarak tanımlanır. Sert sular, buhar kazanları için çeşitli olumsuzluklar yaratır. Kazanın ve tesisattaki boruların iç yüzeyinde taşlaşma oluşmasına neden olan sert sular, zamanla ısı kayıplarına neden olur. Ayrıca boruların tıkayarak ısı dağılımında eşitsizlik yaratabilir. İç yüzeyi taşlaşmış olan kazanlarda buhar üretilebilmesi için daha fazla yakıt tüketilir. Bu da doğal olarak buhar üretim maliyetinin artması anlamına gelir.

Buhar kazanlarının ömrünün kısalmasında da sert sular önemli bir yer tutar. Tüm bu zararlı etkilerden korunabilmek için, kazan besleme sularının yumuşatılması gerekir. Su yumuşatma işlemi, su içerisinde bulunan kalsiyum ile magnezyumun uzaklaştırılmasıyla sağlanır. Yumuşak hale getirilen sular ile kazanlar hem daha yüksek performansla kullanılabilir hem de daha uzun yıllar hizmette kalabilir. Bunun için kullanılan çeşitli yöntemler bulunur. Su yumuşatma cihazı da bu yöntemlerden biridir. 

su-yumuşatma-cihazı

Su yumuşatma cihazı iyon değiştirme prensibine göre çalışır. Cihazda bulunan reçineler, giriş yapan suda bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını yakalar. Reçine kapasitesinin dolmasıyla birlikte, rejenerasyona başlanır. Arıtılan sular, difüzörler aracılığıyla yüzeye ve reçineye temas eder. Böylelikle yumuşatma işlemi tamamlanmış olur. Magnezyum ve kalsiyum ile yüklü olan reçineler ise çeşitli çözeltiler ile temizlenir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazan Kimyasalları Kullanmak Neden Önemli?

Su Yumuşatma Cihazı Seçimi

Su yumuşatma cihazı buhar kazanları başta olmak üzere, kazan sistemlerinin kullanıldığı alanlar için vazgeçilmez önem taşır. Ancak bu cihazlardan beklenen faydanın sağlanabilmesi için, cihaz seçiminin dikkatli yapılması gerekir. Su yumuşatma cihazı seçerken, aşağıdaki hususların göz önünde bulundurulması önerilir:

  • Kapasite: Su arıtma cihazları, farklı arıtma kapasiteleri ile imal edilir. Alınacak cihazın kapasitesinin, kullanılacak kazanın kapasitesini karşılayabilecek nitelikte olması gerekir.
  • Çalışma Prensibi: Günümüzde kullanılan su yumuşatma cihazlarının büyük bir kısmı, bu işlemi otomatik olarak yerine getirir. Herhangi bir şekilde insan müdahalesine gereksinim duyulmaz. Ancak eski teknoloji ile üretilen bazı su yumuşatma cihazlarında, insan kontrolü gerekebilir. Bu yüzden de alınacak kazanın tam otomatik çalışma prensibine sahip olmasına da dikkat edilmelidir. 
  • Kalite: Uzun süre kullanılabilecek bir su yumuşatma cihazı alabilmek için, alınacak cihazın kalitesine de dikkat edilmesi gerekir. Yeterince kaliteli olmayan cihazlar, kullanım ömrünü erken tamamlayarak yeniden satın alma maliyeti doğurabilir. Ayrıca kalitesiz cihazlarda ara dönem arızaları da daha sık görülür. Bu da kazanın çalışmasının sekteye uğramasına ya da sert su ile çalışmaya devam etmesine neden olur. 
  • Garanti: Su yumuşatma cihazları da diğer teknik cihazlar gibi zaman zaman arıza yapabilir. Bu gibi durumlarda arızaları ücretsiz giderebilmek için, alınacak cihazın geniş bir zaman dilimini kapsayan garanti belgesine sahip olması da önem arz eder. Bazı cihazlar için cüzi miktarda ek ödemelerle garanti süresi uzatılabilir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kolorimetrik Cihaz Nedir? Nasıl Kullanılır?