Miura

Miura Kolorimetrik Cihaz Özellikleri

kalorimetrik-cihaz

Sanayi Devrimi ile birlikte kullanılmaya başlayan ve geçen her yıl içerisinde daha gelişmiş modelleri ortaya çıkan buhar kazanları, endüstriyel alanlar başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. Buhar, basınç veya ısı elde etmek için tercih edilen buhar kazanlarının sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edebilmeleri için, besleme sularının niteliği oldukça önemli. Su içerisindeki kalsiyum ve magnezyumun fazla olması şeklinde tanımlanan sert sular, buhar kazanlarının kullanım ömürlerini büyük oranda azaltır. Bunun için de sürekli su ölçümü yapılması gerekir. Geleneksel buhar kazanlarında elle yapılan bu ölçümler, Miura modüler buhar kazanlarında kolorimetrik cihaz kullanılarak yapılıyor. Kolorimetrik cihazlar tarafından yapılan düzenli ölçümlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda, kazan suyu yumuşatma kimyasalları ya da daha farklı yöntemler kullanılarak kazan besleme sularının yumuşatılması sağlanır. 

Planlı Otomatik Ölçümler

Besleme suyunun durumunun sürekli kontrol altında tutulması, sert su kullanımı açısından büyük önem taşır. Geleneksel olarak el ile yapılan bu ölçümler, Miura modüler kazanlarda kullanılan kolorimetrik cihaz planlı ve otomatik ölçümler gerçekleştirir. Önceden belirlenmiş takvim doğrultusunda, istenilen aralıklarla ölçüm yapar. Bu ölçümlerin yapılması için de herhangi bir şekilde insana ihtiyaç duymaz. İnsan iş gücünden tasarruf edilmesini ve kazanın sürekli takip edilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırır.  

Ayrıca ilginizi çekebilir: Miura Kalorimetrik Cihazları

Sonuç Ekranı

Miura’nın kolorimetrik cihazlarında bulunan akıllı sonuç ekranları, yapılan ölçümlerin sonuçlarının kolay bir şekilde takip edilebilmesine olanak tanır. Geçmişe yönelik sonuçlar da buradan takip edilebilir. Yapılan ölçümlerin kayıtları otomatik olarak tutulduğu için, ayrıca kayıt tutma zahmetine katlanmaya gerek duyulmaz. 

kalorimetrik-cihaz

Değiştirilmesi Kolay Kartuş ve Filtreler

Ölçümlerin sürekli bir şekilde yapılmaya devam edilebilmesi için filtre ve kartuşların belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Bu işlem genellikle zor gibi görünse de esasında oldukça kolaydır. Basit birkaç adımda kolorimetrik cihaz filtre ve kartuşları değiştirilebilir. 

Otomatik Kalibrasyon

Ölçüm cihazlarında en çok yaşanan problemler arasında kalibrasyon önemli bir yer tutar. Doğru ölçüm alınabilmesi ve bu doğrultuda suyun gerekli miktarda yumuşatılması için, cihaz kalibrasyonunun iyi yapılması gerekir. Geleneksel buhar kazanlarında el ile yapılan kalibrasyon, Miura tarafından geliştirilen kolorimetrik cihazlarda tam otomatik olarak sağlanır. Bu sayede her zaman en doğru ölçümün yapılması ve suyun da en ideal düzeyde tutulması sağlanır. 

Alarm ve Arıza Geçmiş Kaydı

Miura kolorimetrik cihaz buhar kazanları için yalnızca ölçüm kolaylığı sağlamaz. Aynı zamanda kazanda meydana gelen arızaların da kaydını tutar. Kazanın farklı nedenlerden dolayı vermiş olduğu alarmları kaydeder. Kazan başında personel bulunmasına gerek kalmadan yapılan bu kayıtlar, kazanın sonradan takip edilebilmesine de olanak tanır. Ayrıca arıza durumlarında da uyarı sağlar. Bu cihaz sayesinde kazan başında nöbet tutmaya gerek kalmadan tüm takipler kolaylıkla yapılabilir. Üstelik insan eliyle yapılacak ölçümlere kıyasla, hata payı yok denilecek kadar azdır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazan Besleme Suyu Nedir ve Neden Önemlidir?