Miura

Kazanlar İçin Yakıt-Buhar Verimliliği Nedir?

yakıt-buhar-verimliliği

Verimlilik, son yıllarda endüstriyel alanlarda üzerinde en çok durulan konulardan biridir. Bu alanda rekabetin giderek artması, rekabette avantajlı hale gelebilmek için daha verimli yöntemlerin benimsenmesini zorunlu hale getirmiştir. Buhar kazanları için de bu durum söz konusudur. İnsanlar tarafından hem endüstriyel alanlarda hem de konutlarda uzun yıllardan beri kullanılan buhar kazanlarında yakıt-buhar verimliliği son derece önemli bir role sahiptir. Kazan verimliliği olarak da adlandırılan bu durum; işletme maliyetlerinin azaltılması ve zamandan tasarruf sağlanması adına önemlidir. 

Kazan verimliliği ya da diğer bir ifadeyle yakıt-buhar verimliliği, harcanan yakıt miktarı karşılığında üretilen buhar miktarını ifade etmektedir. Verimlilik ile tasarruf kavramları sık sık karıştırılmakta ve birbirleri yerine kullanılmaktadır. Tasarruf, üretimde kısıtlamaya gitmeyi ve zorunlu olmayan bazı işlevlerden vazgeçmeyi ifade etmektedir. Verimlilikte ise kısma söz konusu değildir. İşletmenin buhar kazanı ile sağladığı tüm faaliyetler eksiksiz bir şekilde devam etmektedir. Kazan verimliliği daha çok kazanın yapısından kaynaklanan bir durumdur. Bu yüzden de buhar kazanı alırken bu hususun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bazı kazan modelleri, daha fazla yakıt tüketmelerine rağmen üretmiş oldukları buhar son derece kısıtlıdır. Bu da doğal olarak verimsizlik biçiminde ifade edilmektedir. 

yakıt-buhar verimliliği

Verimlilik Neden Önemlidir?

Verimliliğin önemi, işletme maliyetlerini düşürmesinin yanı sıra doğal kaynakların korunmasıyla da alakalıdır. Sanayinin hiç olmadığı kadar gelişmiş boyutlara ulaşması, doğal enerji kaynaklarının da hızlı bir şekilde tükenmesine neden olmaktadır. Bu noktada kaynakların verimli kullanması, yani sınırlı olan kaynaklardan daha yüksek performans alınması gerekmektedir. Bunun için de enerji kaynaklarının yani yakıtların kullanıldığı cihazların verimli olmasına dikkat edilmelidir. Aynı yakıt miktarını kullanarak daha fazla buhar üreten kazanlar, verimli kazan olarak adlandırılmaktadır. Ayıca verimlilik işletmelere de katkı sağlamaktadır. Kazan verimliliği istenilen düzeyde olmayan kazanlar, birim buhar üretmek için daha fazla yakıt tüketmektedir. Bu da işletmenin buhar üretim maliyetlerinin artmasına ve doğal olarak kârlılığın azalmasına neden olmaktadır. 

Miura’da Yakıt Buhar Verimliliği 

Kazan verimliliği konusunda uzmanlaşan ve üretmiş olduğu kazanlar ile bu alanın öncü markaları arasına girmeyi başaran Miura, yakıt-buhar verimliliği yüksek kazanlar imal etmektedir. Japonya başta olmak üzere dünyanın çeşitli pazarlarında faaliyet gösteren Miura, geliştirmiş olduğu modüler buhar kazanı sistemleri sayesinde yakıt kullanımında verimliliği sağlamaktadır. Tek bir büyük kazan kullanmak yerine, birden fazla küçük kazan kullanılarak tasarlanmış olan modüler buhar kazanı sistemleri, ilk buhar üretim süresini minimum düzeye indirmektedir. Bu durum, kazanın ısınması için daha az yakıt kullanımı anlamına gelmektedir. Ayrıca parçalı kazan sistemi ile istenilen düzeyde buhar elde edebilmek mümkündür. Geleneksel buhar kazanlarında, az miktarda buhar gereken durumlarda bile tüm kazanın çalışması gerekmekteydi. Bu da fazladan yakıt tüketimine ve buhar kaybına neden olmaktaydı. Miura modüler buhar kazanı sistemlerinde ise küçük kazanlar ile istenilen miktarda buhar üretimi yapılabilmektedir. 

Üstelik kazan verimliliği sağlamak için özel olarak tasarlanan modüler kazan sistemleri, tüm şartlar eşit olduğunda bile diğer buhar kazanlarından daha verimli çalışabilmektedir. 1927 yılından beri faaliyet gösteren Miura’nın deneyimlerinden beslenerek üretmiş olduğu bu sistemler, endüstriyel alanlarda sağlamış olduğu verimlilik ile bir yandan doğal enerji kaynaklarının korunmasını ve daha etkili kullanılmasını sağlamakta; öte yandan da işletmelere mali olarak katkıda bulunmaktadır. Modüler buhar kazanı sistemlerinde ısı kaybı ile buhar kaybı görülme düzeyi de oldukça düşüktür. Sahip olduğu özellikler, bu kazanların gelecek yıllarda daha da popüler olacağını göstermektedir.