Miura

Kazanınız Çok Fazla Yakıt Mı Tüketiyor? Neler Yapmalısınız?

kazan-yakıt-tüketimi

Buhar kazanları, endüstriyel alanlarda buhar, ısı ve basınç elde etmek için yaygın olarak kullanılan teknolojiler arasında. Özellikle son yıllarda kazan teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak daha modern cihazların ortaya çıkması, buhar kazanlarına duyulan ilginin de iyice artmasına neden oldu. Ancak buhar kazanı alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Kazan yakıt tüketimi bunların başında yer alıyor. Enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde tükendiği ve enerji üretim maliyetlerinin hızlı bir artış yaşadığı günümüz dünyasında, işletmelerin kazançlarını koruyabilmeleri adına yakıt verimliliği üzerinde durulması gereken bir nokta. Buhar kazanlarının çok fazla yakıt tüketmesi durumunda bunun nedenlerinin incelenmesi ve mümkün olanların ortadan kaldırılarak verimliliğin sağlanması gerekir. 

Fazla Yakıt Tüketiminin Nedenleri

Kazan yakıt tüketimi işletme maliyetlerini minimum düzeye indirebilmek adına önemli. Yakıt tüketiminin artmasına yol açan pek çok neden mevcut. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kazan Türü: Geleneksel buhar kazanları, günümüz dünyasının verimlilik beklentilerinin çok altında bir düzeydedir. Tek parçadan oluşan bu kazanlar, az miktarda buhara gereksinim duyulması halinde bile tüm kazanın ısıtılmasını zorunlu kılar. Bu durum daha fazla yakıt tüketimine yol açar. 
  • Korozyon: Kazan yakıt tüketimi üzerinde belirleyici olan etkenler arasında korozyon büyük bir yer tutar. Genellikle kazanda kullanılan besleme suyunun sert su niteliğinde olmasından kaynaklanan korozyon, kazanın iç yüzünde kireç tabakası oluşmasına yol açar. Bu durum zaman içerisinde kazanın ısı iletkenliğinin azalmasına neden olur. Sonuç olarak kazan, içerisinde bulunan suyun ısıtılabilmesi için daha fazla yakıt tüketmek zorunda kalır. 
  • Kullanılan Yakıt Türü: Buhar kazanlarında kullanılan yakıtlar farklı karbon ve oksijen düzeylerine sahiptir. Karbon düzeyi düşük olan yakıtların ısı elde edebilmesi için daha fazla yakıta gereksinim duyulur. Bu durum da fazla yakıt tüketimini ortaya çıkarır. 
  • Bakımsızlık: Diğer tüm teknik cihazlarda olduğu gibi, buhar kazanlarında da belirli aralıklarla önleyici bakımların yapılması gerekir. Zamanında yapılmayan bakımlar, kazanın çeşitli parçalarında yıpranma ya da tıkanma yaşanmasına yol açabilir. Sonuç olarak kazanın verimi düşer ve daha fazla yakıt gereksinimi ortaya çıkabilir. 
  • Çalıştırma Yükü: Kazanların tam kapasite ile çalıştırılması da kazan yakıt tüketimi üzerinde artışa yol açan nedenler arasında yer alır. Tam kapasite ile çalıştırılan kazanlar, yüksek miktarda ısı elde edebilmek için daha fazla yakıt tüketmek zorunda kalır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazanlar için Yakıt Buhar Verimliliği Nedir?

Kazanda Yakıt Tasarrufunu Arttırmanın Yolları

Buhar kazanlarında yakıt tasarrufunu arttırmanın pek çok yolu mevcut. Bunun için öncelikle yakıt tüketiminin artmasına yol açan durumun tespit edilmesi lazım. Altta yatan neden belirlendikten sonra, yakıt tasarrufu rahatlıkla sağlanabilir. Her şeyden önce kazan seçimi yaparken kazan yakıt tüketimi düşük olan cihazların tercih edilmesi önerilir. Kazanların üzerinde bu konuda bilgilendirici çeşitli ibareler yer alır. Verimlilik sınıfı yüksek olan bir buhar kazanı seçerek enerjide verimlilik sağlanabilir. Bununla birlikte buhar kazanında kullanılan suyun da kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Eğer kazana aktarılacak besleme suyu sert bir yapıdaysa, çeşitli yumuşatma yöntemleri kullanılarak yumuşatma yapılması önemlidir. Ayrıca kazan içerisinde önceden oluşmuş olan korozyonun da temizlenmesi gerekir. Kazan şartlandırma kimyasalları bu noktada önemli bir yere sahiptir. Buhar kazanlarının bakımlarının düzenli olarak yaptırılması ve kazanlarda meydana gelen arızaların ortadan kaldırılması da kazan yakıt tüketimi açısından göz ardı edilmemesi gereken hususlar arasında yer alır. Ayrıca klasik kazan sistemleri yerine, çok parçalı modüler buhar kazanı sistemlerini tercih etmek de doğrudan yakıt tasarrufu sağlar .

Ayrıca ilginizi çekebilir: Endüstri için En Verimli Buhar Kazanı Nasıl Seçilir?