Miura

Buhar Kazanlarında Yakıt Tüketimi

buhar-kazanı-bakımı

Buhar kazanları hem endüstriyel alanlarda hem de konutlarda, çeşitli nedenlerle buhar elde etmek için en sık başvurulan yöntem. Özellikle yüksek miktarda buhar gereksinimi duyulan alanlar için, buhar kazanları en iyi çözüm. İçerisinde bulunan yakıtın yanması ile haznesindeki suyu ısıtan ve ısınan suyu buhara dönüştürerek tesisata gönderen buhar kazanları basınç, ısı ve ısıtma için kullanılan diğer yöntemlere göre daha düşük maliyetli. Ancak buhar kazanlarının çeşitli nedenlerden dolayı fazla yakıt tüketmesi, bu kazanların kullanımından doğan maliyetin artmasına neden olabiliyor. Alınabilecek basit önlemler ile kazan yakıt tüketimi miktarını azaltabilmek ve kazanları daha ekonomik şekilde kullanabilmek mümkün. 

Daha Fazla Yakıt Tüketiminin Nedenleri

Buhar kazanlarında, kazan yakıt tüketimi artışına yol açan pek çok etken mevcut. Sistem kurulumunda tercih edilen buhar kazanı türü, yakıt tüketiminin belirlenmesinde en önemli etken. Eski teknoloji ile üretilen, geleneksel tek parça buhar kazanları, çoğu zaman yüksek miktarda yakıt tüketir. Yakıt tüketimini artıran bir diğer etken olarak, kazan içinde oluşan tabakalardan söz edilebilir.

buhar-kazanı-yakıt-tüketimi

Kazanın beslenmesi için kullanılan su kaynaklarının sert su niteliğinde olması, yani normalden daha fazla kalsiyum ve magnezyum yüklü olması, zamanla kazanın iç yüzeyinde ve tesisatta kireç oluşumuna neden olur. Kireç tabakası kalınlaştıkça, yakıtın bulunduğu alan ile su haznesi arasındaki mesafe artar. Sonuç olarak haznedeki suyun ısıtılabilmesi için, daha fazla yakıt tüketme zorunluluğu ortaya çıkar. 

Buhar kazanlarında eksik yanma denilen problem de yüksek kazan yakıt tüketimi doğuran nedenler arasında yer alır. Yanma haznesi içerisinde, yanmaya yetecek kadar oksijenin olmadığı durumlarda, yakıt tam olarak yakılmadan dışarı atılır. Eksik yanma nedeniyle yaşanan yakut kaybı, yüzde 70’lere ulaşabilir. Son olarak kazanın tam kapasite ile çalıştırılmasının da fazla yakıt tüketimine neden olduğu söylenebilir. Su haznesinin tam dolu olduğu zamanlarda, suyun ısıtılabilmesi için daha fazla enerji gerekir. İlk buhar üretim anına kadar, buhar kazanı daha fazla yakıt tüketir ve daha çok zorlanır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazanınız Çok Fazla Yakıt Mı Tüketiyor? Neler Yapmalısınız?

Kazanda Yakıt Tasarrufunu Artırmanın Yolları

Buhar kazanlarında kazan yakıt tüketimi miktarını azaltabilmek ve verimliliği sağlayabilmek için alınabilecek pek çok tedbir mevcut. Yukarıda bahsedilen etkenler de göz önünde bulundurulduğunda, buhar kazanlarında yakıt tasarrufunu artırabilmek için şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Buhar kazanlarında sert suların neden olduğu iç tabaka oluşumunu engellemek için, su yumuşatma sistemi ya da su şartlandırma kimyasalları kullanılabilir. Şebekeden kazana gelen besleme suyunu fazla magnezyum ve kalsiyumdan arındıran bu yöntemler sayesinde, kazan içerisinde tabaka oluşumunun önüne geçilebilir. 
  • Buhar kazanlarının bakımlarının düzenli yapılması da yakıt tasarrufu sağlamak için atılması gereken adımlar arasında yer alır. Bakımları zamanında yapılmayan kazanlar, çeşitli noktalarda yaşanan yıpranmalar nedeniyle daha fazla yakıt tüketebilir. Kazan bakımlarının profesyonel ekipler tarafından yapılması da bu noktada büyük önem taşır. 
  • Belirli aralıklarla baca gazı analizi yapılarak, tam yanmanın sağlanıp sağlanmadığı incelenebilir. Tam yanmanın sağlanması için, yanma işleminin gerçekleştiği bölümde yeterli oksijen olması gerekir. Eğer atılan baca gazının içerisinde yanmamış yakıt miktarı fazlaysa, dengenin sağlanması gerekir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazan Seçimi ile Bütçe ve Enerji Tasarrufu Sağlamak