Miura

Buhar Kazanlarında Kireç Taşı

buhar-kazanlarında-kireç-taşı

Isı, buhar ya da basınç elde etmek için en düşük maliyetli ve temiz yöntemlerden biri olan buhar kazanları, kullanılan besleme suyunun niteliğine bağlı olarak zaman içerisinde buhar kazanlarında kireç taşı oluşumuna neden olabilir. Buhar kazanlarında kireç taşı ile mücadele edilmemesi durumunda kazanların verimliliği giderek düşer ve kullanım ömürleri de kısalır. Önceki dönemlerde kazanları büyük oranda tehdit eden bu durum, günümüzde kullanılan yeni ve yenilikçi yöntemler sayesinde kolayca atlatılabilir. 

Buhar Kazanlarında Kireç Taşı Neden Olur?

Buhar kazanlarında kireç taşının nedeni, kullanılan besleme suyudur. Magnezyum ve kalsiyum oranı normalin üzerinde olan sert sulardan kaynaklanan kireç taşı, kazanların iç yüzeylerinde bir kireç tabakasının oluşmasına yol açar. Bu tabaka da ısı geçişini engeller ve kazanın buhar üretmek için ihtiyaç duyduğu yakıt miktarının artmasını beraberinde getirir. Çamaşır ve bulaşık makinelerinde de görülebilen bu durum, uzun vadede kazanın iç tabakasını tamamen kuşatır ve baş edilmesi olanaksız bir hal alır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanlarınızı Daha Verimli Hale Getirmenin Yolları

Buhar Kazanlarında Kireç Taşı Önlemi

Buhar kazanlarında kireç taşı ile mücadele etmenin farklı yöntemleri bulunur. Ancak mücadeleden önce, kazana gelen besleme suyunun iyi analiz edilmesi gerekir. Sürekli el ile yapılan ölçümlerde bazen sapma yaşanabilir. Bu yüzden de otomatik kolorimetrik cihazların kullanılması tavsiye edilir. Degazörler, kazanlardaki kireç taşı sorununa önleyici olarak tercih edilen en eski yöntemlerden. Temelde suyun belirli bir noktaya kadar ısıtılması ve içerisindeki gazlardan arındırılması mantığına dayanan degazörler, sert suların yumuşatılmasını ve kazan için ideal düzeye getirilmesini sağlar. 

buhar-kazanlarında-kireç-taşı

Kazan kimyasalları da buhar kazanlarında görülen kireç taşı sorunu ile mücadele edebilmek adına en etkili yöntemlerden biri. Sağladığı kolaylık ve suyu tamamen kireçten arındırabilmesi gibi faydaları nedeniyle son yıllarda popüler hale gelen bu kimyasallar, kazanların kullanım ömürlerini gözle görülür bir şekilde artırır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Su Sertliği Ne Anlama Gelir?

Miura Kazan Kimyasalları

Ürettiği modüler buhar kazanı sistemleri ile tüm dünyada buhar kazanı alanında bir devrim yaratmayı başaran Miura, kazanlar için gerekli olan çeşitli ürünlerin imalatında da önemli bir yere sahip. Miura kazan kimyasalları da markanın bu doğrultuda geliştirmiş olduğu ürün çeşitliliğinin bir parçası. Degazör kullanma ihtiyacını tamamen ortadan kaldıran bu kazanlar, kazanların iç yüzeyinde bir tabaka oluşturur ve böylelikle kireç taşı oluşumunu engeller. Düzenli olarak kullanılan bu kimyasallar, kazanların daima yüksek verimlilikle çalışmasına olanak tanır. Sert suların hem kazana hem de tesisata vereceği zararların önüne geçilmesini sağlar. Aynı zamanda kazan ile tesisatı paslanma riskinden de korur. Bu kimyasalların kullanıldığı kazanlar, uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde işlevlerini yerine getirmeye devam eder. 

Miura tarafından imal edilen kazan kimyasalları her ne kadar kimyasal olarak adlandırılsa da esasında diğer kimyasallar gibi doğaya ve sulara bir zarar vermez. Bu ürünler insan sağlığı için de tehlike arz etmez. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazan Kimyasalları