Miura

Buhar Kazanları Neden Yaygın Olarak Kullanılır?

buhar-kazanları

Endüstriyel alanlarda buhar kazanı kullanımının tarihçesi Sanayi Devrimi’ne kadar götürülebilir. Modern seri üretimin temellerinin atılmasında önemli bir yere sahip olan buhar teknolojisi, zaman içerisinde önemli gelişmeler kaydetti. Buhar kazanları için duyulan gereksinimin artması, kazan üreten firmaların sayısında da artış yaşanmasına neden oldu. Günümüzde buhar kazanı imal eden çok sayıda firma mevcut. Ancak bu firmaların hepsinin ürün kalitesinin aynı olduğundan söz edebilmek olanaksız.

Buhar kazanları endüstriyel alanlar başta olmak üzere yaygın bir kullanım alanına sahip. Bu durumun temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Ekonomik: Buhar kazanları, endüstriyel alanlarda buhar, ısı ve basınç elde etmek için kullanılır. Bunları elde etmek için başvurulabilecek farklı yöntemler de mevcut. Diğer yöntemler yerine buhar kazanlarının tercih edilmesi, bu yöntemin hem ilk kurulum maliyetinin hem de üretim maliyetinin düşük olması. Özellikle yakıt verimliliği yüksek kazanların kullanılması durumunda, buhar kazanları çok düşük maliyetler ile üretim yapabilir.
  • Çevre Dostu: Endüstriyel üretimin çevreyi kirletmemesi, son yıllarda üzerinde en çok durulan hususlardan biri. Bunun için de pek çok endüstriyel tesis, çevre dostu teknolojileri kullanmaya yöneliyor. Buhar kazanları da düşük karbon salınımları dolayısıyla çevrenin daha az kirlenmesine olanak tanıyor. 
  • Hassas Kontrol: Buhar kazanlarından ısı elde edilmek istenilen durumlarda, yüksek hassasiyetli ayar yapılabilir. Özellikle sıcaklık düzeyinin belirli bir seviyeye sabitlenmesi gereken alanlarda, buhar kazanları en iyi kontrol olanağını sağlar. 
  • Düşük Bakım Maliyeti: Teknik ürünlerin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bakım maliyetleri, işletme giderlerinin bir kısmını oluşturur. Buhar kazanları, bu noktada da ekonomik avantaj sağlar. Doğru şekilde kullanılan buhar kazanlarının bakım maliyetleri düşük olur. Özellikle sert sulardan korunan kazanlar, bakım esnasında herhangi bir maliyet çıkarmazlar. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Miura Buhar Kazanları Neden Geleneksel Kazanlardan Daha Verimlidir

Endüstriyel Kazanın Tasarımı

Kazan teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, daha yeni ve modern kazan türlerinin ortaya çıkmasını da beraberinde getirdi. Önceleri kullanılan klasik tek parça kazanlar, günümüzde yerini modüler kazan sistemlerine bırakmaya başladı. Tek parçadan oluşan ve çoğu zaman yüksek maliyetlerin ortaya çıkmasına yol açan geleneksel kazalar, dezavantajları dolayısıyla endüstriyel alanlarda giderek daha az tercih ediliyor.

buhar-kazanları

Modüler buhar kazanları ise endüstriyel alana daha uygun olan tasarımı sayesinde ön planda. Küçük küçük çok sayıda kazanın birleşiminden meydana gelen modüler kazan sistemleri, ihtiyaca uygun kapasitede kurulum yapmaya olanak tanıyor. Bu sayede gereğinden büyük kazanların çalıştırılmasına gerek kalmıyor. Üstelik modüler buhar kazanları, geleneksel kazanlar ile kıyaslandığı zaman çok daha küçük boyutlara sahip. Ergonomik yapısı da bu kazanların cazip kabul edilmesinin nedenleri arasında.

Buhar Kazanlarının Endüstriyel Uygulamaları

Buhar kazanlarının endüstrinin her kısmında kullanıldığından söz edebilmek mümkün. Bu noktada ilk olarak tekstil endüstrisinden söz edilebilir. Buharlı ütülerin çalışması için gereksinim duyulan buharı temin eden kazanlar, ütüleme işinin daha düşük maliyetlerle yapılabilmesini sağlıyor. İlaç ve kozmetik endüstrilerinde buhar kazanları daha çok sterilizasyon işlemlerinin yapılması için tercih ediliyor. Ahşap üretimi ile mobilya sektöründe, ahşap malzemelerin şekillendirilmesi için buhar kazanlarından yararlanılıyor.

Çeşitli endüstriyel kollarda, çalışmak için basınca gereksinim duyan makinelerin bu gereksinimleri de buhar kazanları sayesinde karşılanıyor. Ayrıca pek çok endüstriyel tesisin ısıtması için de buhar kazanı kullanıldığından söz edebilmek mümkün. Büyük tesislerin tek bir noktadan ısıtılabilmesi bakımından buhar teknolojisi oldukça etkili. Bahsedilen alanların yanı sıra daha pek çok alanda buhar kazanlarının kullanıldığından söz edebilmek mümkün.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanı Kullanım Nedenleri