Miura

Buhar Kazanınızı Değiştirmek için Doğru Zaman Seçimi

miura-buhar-kazanları

Basınç elde etmek, sıcak su sağlamak ve ısınma gibi amaçlarla başta endüstriyel alanlar olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahip olan buhar kazanları, zaman içerisinde değişim gerektirebilir. Her geçen yıl daha kaliteli ve uzun ömürlü buhar kazanları geliştirilse bile, teknik aletlerin doğası gereği her buhar kazanı belirli bir zaman dilimi sonrasında verimsiz hale gelebilir. Bu durumda yeni bir kazan alınması, mevcut kazanın kullanılmasına kıyasla daha cazip kabul edilir. Buhar kazanını değiştirmek için doğru zamanı belirleyebilmenin bazı püf noktaları mevcut. Bu püf noktaların bir arada değerlendirilmesi ve negatif yönlerin ağır basmaya başlaması durumunda, kazanın değiştirilmesi tavsiye edilir. 

Buhar Kazanınızın Kaç Yıllık?

Bir buhar kazanı kalitesi, kullanım biçimi ve bakımlarının düzenli yapılıp yapılmaması gibi etkenler belirleyici olmak üzere, ortalama 15 ila 20 yıl arasında kullanılabilir. Kötü kullanıma ve bakımsızlığa bağlı olarak bu süre daha aşağı da inebilir. Kullanım ömürleri dolan buhar kazanları çalışmaya devam edebilir, ancak verimli olmaz. Kazanın değiştirilip değiştirilmeyeceğine karar verirken, diğer etkenlerle birlikte kaç yıl kullanıldığının göz önünde bulundurulması gerekir. Ancak 15 yılı doldurmuş olan kazanların değiştirilmesi, verimlilik açısından önem taşır. Üstelik bu sayede yeni teknoloji kullanan bir kazana da geçiş yapılmış olur. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yakıt Tüketimi Artışı

Kullanıldıkları süre boyunca yıpranan buhar kazanları, giderek daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Düzenli bakımlar ve kazan temizliği ile bu durum ilk yıllarda kontrol altında tutulabilir. Ancak hem kullanılan buhar kazanı teknolojisinin eskimesi hem de kazanın giderek eskimesi nedeniyle yakıt tüketiminde artış görülebilir. Yakıt tüketiminin artışı, işletme maliyetlerinin artışını da beraberinde getirir. Bakım ve diğer tedbirlerle düşürülemeyecek düzeylere ulaşan yakıt tüketimi problemi, buhar kazanının değişme zamanının geldiğini gösterir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanlarında Yakıt Tüketimi

Uyarılar ve Arızaların Artışı

Teknik aletlerin doğası gereği zaman zaman arızalarla karşılaşmak ve arıza uyarıları almak gayet doğal. Buhar kazanları için de aynı durum söz konusu. Önleyici bakım çalışmaları ile bu arızaların önüne geçebilmek ve kazanın normal düzende çalışmasını sağlamaya devam etmek mümkün. Arıza görülme sıklığının artması ve daha fazla ikaz görülmeye başlanması ise kazanın değiştirilmesi gerektiğinin en net işaretlerinden. Koruyucu bakımların önlemekte yetersiz kaldığı bu durumlar karşısında en iyi seçenek, yeni bir buhar kazanı ile değişim yapmak. 

buhar-kazanı

Bakım Maliyetlerinin Artışı

Arıza ve ikazların artmaya başlaması, aynı zamanda bakım maliyetlerindeki artışı de beraberinde getirir. Her parça değişimi gereksinimi, daha fazla maliyet doğmasına neden olur. Bu durum uzun vadede buhar kazanı kullanmanın tüm avantajlarını ortadan kaldırır ve dezavantaja dönüştürür. Toplam giderler içerisinde kazanın bakım ve onarımı için ayrılan bütçenin düzenli olarak artmaya başlaması ve bunun belirginleşmesi durumunda da kazan değişimi yoluna gidilebilir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Ürünlerimiz