Miura

Buhar Kazanı Standartları Nelerdir?

kazan-verimliliği

Sanayi Devrimi ile birlikte endüstriyel olarak kullanılmaya başlayan buhar, kullanım alanlarına sağladığı faydalar nedeniyle günümüzde de sıklıkla tercih ediliyor. Buhar kazanları aracılığı ile elde edilen buhar ısıtma, basınçlı kuvvet oluşturma ve sterilizasyon gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Aynı işlevler için başvurulan diğer yöntemlere göre daha düşük kurulum ve işletme maliyeti sunan buhar kazanlarından her anlamda verim alınabilmesi için, kazan standartlarının iyi belirlenmesi gerekli. Bu yüzden de buhar kazanı alırken, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. 

Kazan Ölçüleri

Buhar kazanı almadan önce göz önünde bulundurulması gereken standartların başında, kazan ölçüsü gelir. Geleneksel buhar kazanlarında, birebir ölçü ayarlama gibi bir olanak bulunmaz. Genellikle yüksek kapasiteli olan geleneksel kazanlar, daha düşük oranda buhar ihtiyacı olan işletmeler için ekstra maliyet ve kaynakların israf edilmesi anlamına gelir. Günümüzde ise modüler buhar kazanı sistemleri ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Tek bir büyük kazan yerine, birden fazla küçük kazandan oluşan bu sistemler, her tesisin gereksinimi doğrultusunda buhar üretimi yapmayı amaçlar. Üstelik modüler buhar kazanı sistemlerinin ilk buhar üretim süresi, geleneksel sistemlere göre daha düşüktür. 

buhar-kazanı

Ayrıca ilginizi çekebilir: Doğru Kapasitede Buhar Kazanı Seçimi

Kurulum Maliyetleri

Buhar kazanı standartları içerisinde, kurulum maliyetleri de önemli bir yer tutar. Daha düşük maliyetli kurulum için de modüler buhar kazanı sistemleri tercih edilebilir. Geleneksel buhar kazanları, tek parça ve büyük oldukları için daha geniş alan kaplar. Ayrıca geleneksel sistemler daha karmaşık bir yapıya sahiptir ve kurulumları uzun sürer. Kurulum süresinin uzaması, aynı zamanda maliyetlerin artmasını da beraberinde getirir. Modüler buhar kazanı sistemleri daha küçük ölçülerde de kurulabildiği için, gereksiz yere yüksek kapasiteli kazan kurulumu yapılmamış olur. İhtiyaca göre istenilen kapasitede kurulum yapılabilen modüler kazanlar ile kurulum maliyetleri minimum düzeyde kalır. 

Enerji Verimliliği

Enerji verimliliği, son yılların en popüler kavramlarından biri. Özellikle insanlar tarafından doğal kaynakların hızlı bir şekilde tüketilmesi ve doğanın bu durumdan büyük zararlar görmesi, verimlilik ve sürdürülebilirlik gibi kavramlara önem kazandırdı. Enerji verimliliği ile ifade edilmek istenilen şey, yapılması gereken işlemleri, herhangi bir aksamaya neden olmayacak şekilde, daha az enerji kullanarak tamamlanmasıdır. Bu yüzden de buhar kazanı standartları içerisinde bir diğer etken olarak enerji verimliliğinden söz edilebilir. Kurulumu yapılacak buhar kazanı sisteminin, enerji verimliliği yüksek ve yeni teknolojileri kullanan bir ürün olmasına dikkat edilmelidir.

Geleneksel buhar kazanları, yüksek miktarda enerji tüketirler. Genellikle eski teknolojiler kullanılarak üretilen bu kazanlar, aynı zamanda enerji maliyetlerini de artırır. Modüler buhar kazanı sistemleri ise yeni teknolojilerin ürünüdür ve minimum enerji ile maksimum verimliliği sağlamayı amaçlar. Daha az enerji kullanan bu kazanlar, aynı zamanda işletme maliyetlerinde de gözle görülür düzeyde azalma sağlar. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kazanlarda Enerji Verimliliği