Miura

Buhar Kazanı Nasıl Çalışır?

Buhar kazanları, insanlar tarafından yüzyıllardan beri kullanılan teknolojilerden biridir. Endüstri Devrimi’nin başlamasında ve başarılı olmasında büyük öneme sahip olan buhar gücü, zaman içerisinde kazan teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin de etkisiyle daha etkin bir hale gelmiştir. Günümüzde daha işlevsel özelliklere sahip, otomasyon teknolojileri ile donatılmış buhar kazanı modellerinin olduğundan söz etmek mümkündür. Ancak her buhar kazanının aynı ölçüde kaliteli ve işlevsel olduğunu söylemek de doğru değildir. Bu yüzden de buhar kazanlarının seçilmesi esnasında dikkatli olunması ve detaylı ön araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Buhar kazanlarının çalışma prensibi oldukça basittir. 

Buhar Kazanı Nedir?

Buhar kazanı, çeşitli yakıtları kullanarak haznesinde yer alan suyu kaynatan ve bu kaynamış sudan buhar elde eden kazanların genel adıdır. Her ne bu amaçla kullanılan her kazan için genel olarak buhar kazanı adı verilse bile, işlevlerine ve türlerine bağlı olarak buhar kazanları da kendi içinde farklı sınıflara ayrılmaktadır. Kazan yapımında kullanılan malzemenin cinsine göre dökme dilimli kazanlar ve çelik kazanlar; kullanılan yakıt türüne göre gaz yakıtlı kazanlar, sıvı yakıtlı kazanlar ve katı yakıtlı kazanlar; yanma odasının basıncına göre karşı basınçlı kazanlar ve karşı basınçsız kazanlar gibi pek çok sınıflandırmanın yapıldığından söz etmek mümkündür. Bununla birlikte son yıllarda giderek daha popüler hale gelen modüler buhar kazanları da önemli bir yer tutmaktadır.

Tek bir büyük kazan yerine, birden çok küçük kapasiteli kazanın kullanılmasını ifade eden modüler buhar kazanı sistemleri, geleneksel buhar kazanlarına göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. İşletme maliyetlerinin azaltılması, kullanım ömrünün uzun olması, kontrol için insan gücüne olan gereksinimi minimum düzeye indirmesi, ısı ve enerji verimliliğinin yüksek olması gibi avantajlar bu noktada ilk akla gelenlerdir. Sahip olduğu ayrıcalıklı özellikler, modüler buhar kazanlarının her geçen gün daha yaygın hale gelmesine neden olmaktadır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanı Özellikleri

Buhar Kazanı Mekaniği

Buhar kazanlarının en sık kullanılma nedenleri arasında ısı ve basınç üretimi ilk sırada yer almaktadır. Binalarda ya da çeşitli tesislerde ısıtmayı sağlamak için buhardan yararlanılmaktadır. Ayrıca endüstriyel alanlarda basınç ve güç ihtiyacının karşılanması noktasında da buhar kazanı modelleri önemli bir rol üstlenmektedir. Her iki durumda da buhar kazanları kapalı devre tesisat kullanmaktadır. Isıtma amacıyla kullanılan kazanlarda üretilen buhar, borular aracılığı ile ısıtma gereken alanlara aktarılmaktadır. Bu aktarma ile radyatörler ısınmakta ve ortam ısısı da artmaktadır. Basınç amacıyla yararlanılan kazanlarda da benzer bir işleyiş söz konusudur. 

Buhar Kazanı Çalışma Prensibi

Buhar kazanı modelleri, basit bir mantık ile çalışmaktadır. Buhar kazanları, suya batırılmış tüpleri ateşleyen yakıt ile hava arasında gerçekleşen yanma reaksiyonunun sonucunda çalışmaktadır. Bu noktada sistemin çalışabilmesi için temel olarak suya ve yakıta gereksinim duyulmaktadır. Kazanlarda kullanılacak su, besleme sistemi adı verilen ve su eksildikçe tamamlanmasını sağlayan bir sistemden sağlanmaktadır. Bu suyun sert su niteliğinde olmaması, eğer böyleyse yumuşatma yöntemlerinden birini kullanılarak yumuşatılması gerekmektedir.

buhar-kazani

Aksi halde oluşacak korozyon, kazan ömrünün kısalmasına ve verimliliğin düşmesine neden olacaktır. Yakıt ise kazan türüne göre farklılık göstermektedir. Bu noktada katı yakıtlı kazanlar, sıvı yakıtlı kazanlar ve gaz yakıtlı kazanlar olmak üzere üç farklı türden söz etmek mümkündür. Her yakıt türünün kendine has avantajları ile dezavantajları bulunmaktadır. Bunların iyi bir şekilde araştırılması ve işletmenin gereksinimlerine en uygun yöntemin seçilerek kullanılması büyük önem taşımaktadır. Kazan içerisinde su kullanılarak üretilen buhar, daha sonra soğutularak tekrar suya dönüştürülmekte ve bu sayede yeniden kullanılabilmektedir. 

Miura buhar kazanları, yüksek performansı ve verimliliği ile endüstriyel işletmeler için mükemmel bir seçenek. Yazımızda anlattığımız gibi, buhar kazanları nasıl çalışır sorusunun cevabını merak edenler için Miura ürünlerinin detaylarına göz atabilirsiniz. Hemen Miura buhar kazanları sayfamızı ziyaret ederek, ihtiyacınıza uygun kazanı keşfedebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanı Kullanım Nedenleri