Miura

Buhar Kazanı Kimyasalları Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

kimyasal-şartlandırma

Enerji elde edebilmek için birbirinden farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Bu teknolojilerden biri de buhar kazanı olarak bilinir. Buhar kazanı sistemleri endüstriyel alanda sık sık tercih edilmektedir. Bu sistemlerin tercih edilmesinin pek çok farklı sebebi vardır.

Buhar kazanı sistemlerinin sık sık tercih edilmesinin temel nedenlerinden biri de bakımlarının nispeten daha kolay olmasıdır. Kazan temizliğinde farklı yöntemler tercih ediliyor olsa dahi günümüzde “Kazan Temizleme Kimyasalları” ya da bir adlandırmayla “Buhar Kazanı Kimyasalları” daha çok tercih edilmektedir.

Peki, kazan kimyasalları nedir ve nasıl çalışırlar? Yazımızın devamını okuyarak kazan kimyasallarıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

miura-coklu-kazan

Buhar Kazan Kimyasalları Nedir?

Kazan Kimyasalları ya da Kazan Suyu Şartlandırma Kimyasalları; kazan besleme sularında bulunan ve kirece, korozyona yol açan iyonların nötr hale getirilmesi için kullanılmaktadır. Bu yüzden kazan kimyasalları, kazan suyu şartlandırma kimyasalları olarak da bilinmektedir. Buradaki “şartlandırma” terimi, buhar kazanı suyunun uygun hale getirilmesi işlemi için kullanılmaktadır. Kazan suyu kimyasallarla şartlandırılarak, suyun kazana vereceği zararın önüne geçilmesi amaçlanır.

Kazan Kimyasalları Nasıl Çalışır?

Buhar Kazanı kimyasallarının formüllerine baktığımızda sülfitli, aminli ve fosfatlı ürünler kullanıldığını görebiliriz. Bu noktada kazan kimyasallarında bulunan her bir ürünün farklı bir amacı vardır.

Sülfit içerikli kimyasallar suyun yapısındaki oksijeni tutar. Böylece oksijenden kaynaklı oluşabilecek olan ve kazana zarar veren paslanma ve korozyon önlenir.

Fosfat içerikli kimyasallar genel olarak korozyonu ve kireci önlemek için kullanılmaktadır.

Aminli ürünler ise buhar kazanı ile su arasında bir tabaka oluşturur. Böylece su ve metal arasındaki temas azalır. Temasın azalmasına bağlı olarak suyun kazana verecek olduğu zarar minimuma iner. Bu sayede kireçlenme ve paslanma olaylarının önüne geçilmiş olur.

Açıklamalarımızdan da anlaşılabileceği üzere buhar kazanı şartlandırma kimyasalları, suyun sisteme zarar verebilecek bileşenlerin ciddi miktarda azaltılmasını sağlamaktadır. Bu zararlı bileşenler tamamen yok edilmese dahi ciddi miktarlarda azaltıldığı için sistemin verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

kimyasal-şartlandırma

Buhar Kazanı Kimyasallarını Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kazan kimyasallarını seçerken ilk olarak kazanın kullanıldığı endüstri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; enerji üretim tesislerinde kullanılan kazan kimyasallarıyla gıda ve içecek sektöründe kullanılan buhar kazanı temizleme kimyasalları aynı özelliklerde değildir. Bunun yanında kazanın boyutu, temizlenme sıklığı, içerisinde oluşan kireç ve korozyon oranı gibi farklı parametreler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kazan kimyasallarının seçiminde önemli bir başka parametre ise kimyasalın sertlik derecesidir. Bunlara ek olarak kimyasalın pH değeri de önem arz etmektedir.

Kazan Kimyasallarının Kullanımı ve Uygulanması

Kazan kimyasalları kazanlarda oluşabilecek kireç, korozyon ve paslanma gibi sorunların önüne geçilebilmesi için kullanılmaktadır. Kazan temizle kimyasalları kullanılmadan önce varsa kazandaki su boşaltılır ya da su kazana girmeden kullanılmaktadır. Kazan boşken, kazan kimyasallarıyla kazan arındırılmaktadır. Böylece kazan, suyun zararlı etkilerinden korunur.

Kazan kimyasalları denildiği zaman akıllara tehlikeli maddeler gelse dahi kazan kimyasallarında insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek kimyasallar bulunmamaktadır. Ancak yine de olası alerjik tepkilere karşı önlem alınması tavsiye edilmektedir.

kimyasal-şartlandırma

Kazan Kimyasallarının Avantajları ve Dezavantajları

Kazan kimyasallarının avantajlarından bazıları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Buhar kazanları kullanıldıkça içerisinde korozyon ve kireç oluşur. Oluşan kireç ve korozyon, kazan verimliliğinin azalmasına neden olur. Verimlilik azaldığı için daha fazla yakıt harcanması gerekir. Kazan suyu şartlandırma kimyasalları sayesinde kireç ve korozyon oluşumunun önüne geçilebilir ve böylece enerji ve su tasarrufu sağlanmış olur.
  • Buhar kazanlarının belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Buhar kazanı doğru kullanılması durumunda, kazan ömrü uzar. Kazan temizleme kimyasallarının kullanılmasıyla birlikte kazan ömrü uzar ve daha verimli bir hale gelir. Böylece yatırımınız da daha karlı bir hale gelir.
  • Son olarak buhar kazanları kullanıldıkça oluşan kireç ve korozyon kısa vadede verimliliği düşürürken, uzun vadede çok daha olumsuz etkiler yaratır. Şöyle ki; uzun vadede kazanlarda ciddi arızalar yaşanabilir ve arızaların giderilmesi için ciddi maliyetler ortaya çıkar. Buna ek olarak kazan kullanılamaz hale gelebilir. Ancak kazan kimyasalları sayesinde bu arızaların önüne geçilebilir ve ciddi tamir maliyetlerinin önüne geçilebilir.

Kazan temizleme kimyasallarının avantajları hakkında daka fazla bilgi almak isterseniz daha önce yazdığımız “Kimyasal Şartlandırmanın Avantajları” yazımızı okuyabilirsiniz.

Buhar kazan temizleme kimyasallarının dezavantajları ise şu şekildedir;

  • Kazan temizleme kimyasallarının en ciddi dezavantajı insan sağlığına zarar verebilme ihtimalidir. Bu yüzden kazan temizleme kimyasalları kullanılırken gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.
  • Kazan temizleme işleminde kullanılacak olan kimyasallar doğru bir şekilde seçilmeli ve doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde temizleme işlemi başarısız olabilir ya da kazanda çeşitli hasarlar oluşabilir.

Buhar kazanı şartlandırma kimyasallarının avantajları ve dezavantajları bu şekildedir. Görüldüğü üzere kazan kimyasallarının dezavantajları gerekli önlemler alındığı takdirde önlenebilir. Kazan kimyasallarının avantajlarını ve dezavantajlarını kıyasladığımızda, avantajlarının çok daha baskın olduğunu görebiliriz.

Miura olarak sadece kazan değil, aynı zamanda kazan kimyasalları da üretiyoruz. Kazan kimyasalları dahil olmak üzere ürünlerimiz ve hizmetlerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir, blog yazılarımızı okuyabilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.