Miura

Buhar Kazanı ile Buhar Jeneratörü Arasındaki Farklar

premix-kazan

Buhar teknolojisi, Sanayi Devrimi’nden beri endüstriyel alanlarda ısı, basınç, sterilizasyon ve sıcak su elde etmek için kullanılıyor. Yıllar içerisinde teknolojide meydana gelen gelişmelerle birlikte, buhar üretim teknolojileri de daha modern bir hal aldı. Buhar kazanı ile buhar jeneratörü, günümüzde buhar üretiminde en sık başvurulan iki yöntem.  Buhar jeneratörleri, su borulu ya da alev duman borulu buhar kazanları ile benzer bir şekilde çalışır. Düşük su miktarı ile buhar üretimi yapan buhar jeneratörü sistemlerinin, farklı türleri bulunur. Buhar kazanları ise içerisindeki yakıtın yanması sonucu, haznesindeki suyun ısıtılmasıyla buhar üretimi yapar. Her iki yöntemle de buhar üretebilmek mümkün olsa da buhar jeneratörleri ile buhar kazanları arasında bazı farklılıklar bulunur. 

buhar-jeneratörü

Buhar Üretim Süresi

Buhar üretilen sistemlerde, ilk buharın ne kadar sürede üretildiği büyük önem taşır. Sistemin buharı daha erken üretmesi, daha düşük maliyet anlamına gelir. Zira buhar üretilinceye kadar her iki sistem de yüksek miktarda enerji harcamaya devam eder. Geleneksel buhar kazanı sistemleri ile buhar jeneratörleri kıyaslandığı zaman, buhar jeneratörlerinin daha kısa sürede buhar ürettiği söylenebilir. Geleneksel buhar kazanlarının yüksek hacimli olması, ilk buhar üretimi için gereksinim duyulan sürenin uzamasına neden olur. Bununla birlikte en yeni teknolojiler kullanılarak geliştirilen modüler buhar kazanı sistemleri ile bu fark büyük oranda ortadan kaldırılır. İhtiyaca göre farklı boyut seçenekleri sunan modüler sistemler de buhar üretim süresi oldukça azdır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Endüstriyel Buhar Kazanları Sistemi Nasıl Çalışır?

Buhar Miktarı

Buhar kazanları ile buhar jeneratörleri arasındaki kıyaslamaya konu olan bir diğer husus da üretilen buhar miktarı. Daha büyük hacimlere sahip olan buhar kazanları, buhar üretim miktarı bakımından buhar jeneratörlerinden kat kat daha üstündür. Öyle ki çoğu zaman bir buhar kazanı ile büyük bir endüstriyel tesisin tüm gereksinimleri karşılanabilir. Buhar jeneratörleri ise genellikle daha düşük buhar miktarlarına ihtiyaç duyulan alanlarda tercih edilir. 

Neden Buhar Kazanı Seçilmeli?

Buhar jeneratörü ile buhar kazanı arasında kıyaslama yaparken dikkate alınabilecek daha pek çok husus mevcut. Ancak buhar kazanları, çoğu konuda buhar jeneratörlerinden daha yüksek fayda sağlar. Özellikle yeni teknoloji kullanılarak geliştirilen modüler buhar kazanları ile çok yönlü fayda elde edilebilir. Aşağıdaki nedenlerden dolayı buhar kazanı daha cazip kabul edilir:

  • Hem kurulum hem de kullanma maliyetleri düşüktür.
  • Bir kez kurulan buhar kazanı sistemi, bakımları doğru yapıldığı zaman uzun yıllar boyunca değişime gereksinim duyulmadan kullanılabilir. 
  • Isı ve enerji verimliliği sağlar. Bu da dolaylı olarak işletmenin buhar üretim maliyetlerini azaltır. 
  • Yüksek miktarlardaki buhar gereksinimlerini kesintisiz karşılar. 
  • Sistem bakım maliyetleri düşüktür.
  • Su hacmi daha yüksektir. 
  • Çevre dostudur. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Doğru Buhar Kazanı Seçimi için Dikkat Edilmesi Gerekenler