Miura

Buhar Kazanı Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

buhar-kazanı-bakımı

Buhar kazanları, çeşitli yakıtları kullanarak haznesinde bulunan suyu ısıtan ve bu sudan buhar, basınç ile ısı elde edilmesini sağlayan kazanlardır. İnsanlar tarafından yüzyıllardan beri kullanılmakta olan buhar kazanları, zaman içerisinde teknolojik gelişmelerin de etkisiyle giderek daha işlevsel bir hale gelmiştir. Günümüzde buhar kazanı imal eden çok sayıda firmanın olduğundan söz etmek mümkündür. Bu çeşitlilik arasından doğru buhar kazanını almak büyük öneme sahiptir. Ancak doğru kazanı almak kadar, alınan kazanı doğru bir şekilde kullanmak da göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Buhar kazanlarında meydana gelen arızalar, işlerin kesintiye uğramasına neden olmaktadır. Arıza yaşanmaması için buhar kazanı bakımı işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Her teknik alette olduğu gibi, buhar kazanlarında da zaman içerisinde yıpranma ve buna bağlı olarak bakım gereksinimleri ortaya çıkabilmektedir. Ancak buhar kazanı bakımlarının gelişigüzel yapılabilmesi de mümkün değildir. Bu esnada dikkat edilmesi gereken ve bakımdan önce bilinmesi önem arz eden pek çok husus bulunmaktadır. 

Periyodik Bakım Neden Önemli

Buhar kazanlarının bakımı söz konusu olduğunda, en önemli nokta bu işlemin periyodik olarak yapılmasıdır. Gelişigüzel dönemlerde bakım yapmak ya da kazanı bakıma almak için arıza yapmasını beklemek hem ekonomik olarak zararın doğmasına hem de zaman kaybının yaşanmasına yol açmaktadır. Buhar kazanları, kullanılmaya başladıkları zamandan itibaren en az yılda bir defa detaylı bakıma alınmalıdır. Ancak daha iyi sonuçlar elde edebilmek için, ayda bir defa bakım yapmak önerilmektedir. Bu bakımların uzman kişiler tarafından yapılması da son derece önemlidir. Buhar kazanı bakımı periyodik olarak yapıldığı zaman, kazanların arıza verme ihtimalleri en alt düzeye inmektedir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Bakım Onarımda Önleyici Tedbirler

Basınç Göstergeleri

Buhar kazanlarının bakımları yapılırken, en önemli noktalardan biri basınç göstergeleridir. Kazan içerisindeki basınç düzeyinin normal ölçüde tutulması, iş güvenliğinin sağlanabilmesi adına gereklidir. Özellikle büyük boyutlu endüstriyel buhar kazanları söz konusu olduğu zaman, basınç arızalarının ölümle sonuçlanabilecek iş kazalarına yol açma ihtimalleri çok yüksektir. Buhar kazanlarının üzerinde yer alan basınç göstergelerinin buhar kazanı bakımı esnasında kontrol edilmesi ve doğru çalışıp çalışmadıklarının tespit edilmesi gerekmektedir.

buhar-kazanı-bakımı

Buhar kazanındaki basıncın düşük olması da yüksek olması da kazanın patlamasına neden olmaktadır. Buhar kazanlarının patlaması, oldukça tehlikelidir. Günümüzde imal edilen modüler buhar kazanı sistemlerinde, basınç göstergelerinin yanı sıra çeşitli alarm sistemleri de kullanılmaktadır. Bu sistemler, basınç düzeyinin istenilen aralığın altına ya da üstüne çıkması durumunda alarm vermekte ve böylelikle iş güvenliğine katkı sağlamaktadır. Üzerinde basınç alarmı bulunan kazanlarda, basınç göstergelerinin yanı sıra bu alarm sistemlerinin de incelenmesi gerekmektedir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Basınçlı Buhar Kazanı Nedir?

Kazan Besi Suyu Yumuşatma

Buhar kazanı bakımı esnasında göz ardı edilmemesi gereken hususlardan biri de kazan sularının yumuşaklık düzeyidir. Sürekli buhar üretimine bağlı olarak buhar kazanlarında su eksilme sorunu görülmektedir. Eksilen su ise şebekeden bağlanan bir tesisat sayesinde tamamlanmaktadır. Ancak şebeke sularının kalsiyum ve magnezyum bakımından aşırı zengin olması yani sertlik düzeylerinin yüksek olması, buhar kazanı ile tesisatın zarar görmesine ve korozyona uğramasına yol açmaktadır. Bu yüzden de buhar kazanına bağlanan besi suyunun daimi olarak yumuşatılması gerekmektedir. Kazan bakımı yapılırken de bu suyun mevcut değerinin ölçülmesi, sert su sızıntısının olup olmadığının tespit edilmesi ve sert su nedeniyle kazanda oluşabilecek korozyonun temizlenmesi gerekmektedir. Bakım esnasında bu işlemin atlanması, kazanın zaman içerisinde korozyon nedeniyle verimsiz hale gelmesine yol açmaktadır.