Miura

Buhar Kazanı Bakım Kontrol Listesi

buhar-kazanı-bakımı

En yaygın buhar üretim yöntemi olan buhar kazanları, teknik alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak geçmişten bugüne kadar pek çok değişiklik yaşadı. Günümüzde kullanılan buhar kazanları, daha eski teknoloji kullanılarak imal edilen buhar kazanlarına göre çok daha verimli. Ancak kazanlarda bu verimliliğin sürekli hale getirilebilmesi için buhar kazanı bakım işlemlerinin periyodik olarak yapılması büyük öneme sahiptir. Bakım işlemlerinin bir kontrol listesi doğrultusunda, planlı olarak yapılması gerekir. 

Buhar Kazanının Bakımı Neden Önemlidir?

Düzenli olarak buhar kazanı bakımı yapılmasının hem kazan hem de işletme için çeşitli yararları bulunur. Kazan bakımını önemli kılan bu yararlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kazan verimliliğini artırır ve enerji tasarrufu sağlar. Neticede buhar üretim maliyetleri azalır. 
  • Düzenli bakımlar, arızalara karşı koruyucu işlev görür. 
  • Buhar kazanının kullanım ömrünü uzatır. Yıpranmaya neden olan etkenleri ortadan kaldırır. 
  • Buhar üretimini daha çevreci hale getirir. 
  • Bakım ve onarım maliyetlerini azaltır. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanlarınızı Daha Verimli Hale Getirmenin Yolları

Su Kalitesi ve Arıtım Kontrolü

Buhar kazanlarında kullanılan besleme suyunun kaliteli olması gerekir. Korozyona neden olan oksijen ve karbondioksitten; taşlaşmaya neden olan magnezyum ve kalsiyumdan arındırılabilmesi için arıtım işlemlerinin eksiksiz yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Şebekeden gelen besleme suyu belirli aralıklarla yeniden analiz edilerek, güncel durumuna göre arıtım işlemleri de güncellenmelidir. Kazan bakımının en önemli kısmını teşkil eden su kalitesinin kontrolü, buhar kazanın verimliliğini doğrudan etkiler. Su kalitesinin artırılabilmesi için su şartlandırma kimyasalları ile su yumuşatma cihazlarından mutlaka yararlanılmalıdır. 

Kazanınıza Yer Açın

Buhar kazanlarının etrafının çok dolu olması ya da dar bir alanda bulunması da kazanların verimliliğinin azalmasına neden olur. Bu yüzden de buhar kazanı bakımı esnasında, kazan etrafı boşaltılmalı ve etrafında yer alan alakasız malzemeler kaldırılmalıdır. Buhar kazanlarının, kazan dairesi denilen ve yalnızca buhar kazanının yer aldığı bir odada olması önerilir. 

buhar-kazanı-bakımı

Düzenli Denetimler Yapın  

Buhar kazanlarının bulunduğu alanlarda düzenli olarak denetim yapılması da kazan bakımının bir parçası olarak görülebilir. Denetimlerin, bakımlardan daha sıkı yapılması gerekir. Kazan denetimleri sayesinde meydana gelmesi muhtemel güvenlik sorunları ortadan kaldırılabilir. Ayrıca kazanın çalışmasında ve verimliliğinde herhangi bir problem olup olmadığı da bu şekilde anlaşılabilir. 

Gelişmiş Kazan İzlemeden Yararlanın

Kazanların sürekli olarak takip edilmesi ve denetlenmesi, insan eliyle yapılacağı zaman büyük zorluklar barındırır. Kazanı daima kontrol altında tutacak ve olumsuz bir durum gelişmesi halinde müdahalede bulunacak personel istihdamı, işletmeler için ek maliyet anlamına gelir. Gelişmiş kazan izleme teknolojisi ile birlikte, bu durum da artık sorun değil. Buhar kazanlarını 24 saat esasına göre izleyen ve herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda alarm veren bu sistemler, insan iş gücü ile maliyetten tasarruf edebilmek adına önemli bir potansiyele sahip.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Ticari Buhar Kazanı Verimliliği İpuçları