Miura

Basınçlı Buhar Kazanı Nedir?

buhar-jeneratörü

Buhar, Sanayi Devrimi’nden bugüne kadar insanlar tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Çevre dostu olması ve maliyetinin düşük olması gibi çeşitli avantajlara sahip olan buhar, bu yararları nedeniyle günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Buhar kazanları; baştan endüstriyel alanlar olmak üzere buhar kullanımına gereksinim duyulan tüm alanlarda buhar üretimini sağlamak için kullanılan kazanlardır. Teknik alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak buhar kazaları çeşitlenmiş ve geçmişe göre daha işlevsel özellikler kazanmıştır. Basınçlı buhar kazanı konusunda da bu durum görülmektedir. Basınçlı buhar kazanları, içerisinde buhar basıncı bulunan kazanlardır. Suyun gaz hali olarak da ifade edilebilen buhar, basınçlı kazanlar içerisinde tutulmaktadır. Ancak basınçlı buhar kazanları, normal kazanlara göre daha yüksek risk barındırmaktadır. Maddenin sıkıştırıldığı her senaryoda olduğu gibi basınçlı buharda da kazalara karşı alınan güvenlik önlemleri en önemli önceliktir.

Basınçlı buhar kazanı ürünleri hem evsel alanlarda hem de endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Ancak endüstriyel kullanımı, evsel kullanımına kıyasla daha yaygındır. Madencilik sektörü, petrol rafinerileri, nükleer tesisler, denizaltılar, uzay gemileri gibi alanlarda çeşitli amaçlarla basınçlı buhara gereksinim duyulmaktadır. Evsel alanlarda ise daha çok sıcak su saklama ve ısınma amacıyla bu kazanlardan yararlanılmaktadır. Basınçlı buhar kazanları; alçak basınçlı buhar kazanları ve yüksek basınçlı buhar kazanları olmak üzere iki başlıkta ele alınmaktadır.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Buhar Kazanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek Basınçlı Buhar Kazanı

Yüksek basınçlı buhar kazanı modelleri, adından da anlaşılacağı üzere içerisinde tutulan buhar miktarının fazla olduğu ve basıncın da yüksek olduğu kazanlardır. Bu tür kazanlarda sıcaklık 120 derecenin üzerine çıkabilmektedir. Kazan basıncı ise genellikle 15 PSI değerinin üzerindedir. Yüksek basınçlı kazanlar, aynı zamanda güvenlik açısından da yüksek dikkat gerektirmektedir. Bu kazanlar kullanılmaya başlamadan önce güvenlik cihazları, anahtarlar, valfler iyi şekilde kurulmalı ve kontrol edilmelidir. Ayrıca kazanın kullanıma alınmasından sonra da güvenlik tedbirleri asla elden bırakılmamalı ve her zaman için kazanlar denetlenmelidir. Yüksek basınçlı buhar kazanlarında oluşabilecek her türlü arızanın anında çözüme kavuşturulması, oluşabilecek kazaların önlenebilmesi açısında önem taşımaktadır. Yüksek basınç kategorisine giren Miura kazanları da Japonya’da geliştirilen güvenlik ekipmanları ve önleyici bakım servisi ile bu konuda öncü olmayı hedeflemektedir.

basınçlı-buhar-kazanı

Düşük Basınçlı Buhar Kazanı

Buhar basıncı düşük olduğu için düşük (alçak) basınçlı buhar kazanları yüksek basınca gereksinim duyulan alanlar için uygun değildir. Düşük basınçlı buhar kazalarında kazan basıncı 15 PSI değerinin altındadır ve kazan sıcaklığı da 120 dereceyi geçmemektedir. Düşük basınçlı buhar kazanlarının sürekli olarak kontrole ihtiyacı yoktur. Bu kazanlar güvenlik açısından bir risk oluşturmadıkları için, normal akışlarında çalışmaya devam etmektedir. Düşük basınçlı kazanların bakım gereksinimleri de fazla değildir.

Arasındaki Farklar

Düşük basınçlı buhar kazanları ile yüksek basınçlı buhar kazanları arasındaki farklar genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Normalde yüksek basınçlı buhar kazanlarının ilk satın alma maliyeti de işletme maliyeti de daha yüksektir. Buna karşın daha yüksek sıcaklıklar ve daha basınçlı buhar üretilebilmektedir. Düşük basınçlı kazanlarda ise üretilen buharın basıncı düşüktür. Ancak satın alma maliyetleri ile işletme maliyetleri de uygundur. Miura kazanları ise yüksek basınçlı kazan kategorisine girmesine rağmen işletme maliyeti konusunda kendi kulvarında en uygun kazan olmayı başarmaktadır.
  • Yüksek basınçlı buhar kazanlarının sıklıkla bakıma alınması ve her an denetlenmesi gereklidir. Haberlerde gördüğümüz kazan dairesi patlamalarının en büyük sebebi kalifiye kişiler tarafından düzensiz verilen bakım hizmetidir. Düşük basınçlı kazanlarda ise yalnızca arıza durumlarında bakım ve onarım yapılmaktadır.
  • Yüksek basınçlı buhar kazanları, enerji verimliliği ve tasarrufu noktasında daha iyi değerlere sahiptir. Yakıt kullanımı ile buhar üretimi performansı açısından ele alındığı zaman, yüksek basınçlı kazanlar ön plandadır. Düşük basınçlı kazanlarda ise durum tam tersidir.

Miura basınçlı buhar kazanları, endüstriyel işletmeler için yüksek basınçlı buhar üretiminde mükemmel bir seçenek. Yazımızda anlattığımız gibi, basınçlı buhar kazanı nedir sorusunun cevabını merak edenler için Miura ürünlerinin detaylarına göz atabilirsiniz. Hemen Miura buhar kazanları sayfamızı ziyaret ederek, ihtiyacınıza uygun kazanı keşfedebilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Miura Buharlı Kazan